Ihanat helsinkiläiset kukkapuistot

Ihanat helsinkiläiset kukkapuistot

November 21, 2018 0 By samuel

Helsinki on vehreä pääkaupunki täynnä kymmeniä viehättäviä pieniä ja isompiakin puistoja. Jos sinun tekee mieli rentoutua, ihailla kauniita värejä ja haistella huumaavia tuoksuja, tässä on muutama vinkki Helsingin kukkeimpiin kohteisiin. Puistot ovat luonnollisesti parhaimmillaan keväällä ja kesällä, kun kukinta parhaimmillaan. Kaikkiin puistoihin pääsee julkisilla kulkuneuvoilla, ja myös autoille on parkkipaikkoja. Voit ottaa ystävät ja eväät mukaan ja viettää ihanan päivän kaupunkiluonnossa. Puistot ovat Helsingin todellinen henkireikä, ja kaupunki panostaa niiden hoitoon.

Helsingin puistoihin järjestetään opastettuja kävelyjä, mutta vain satunnaisesti. Lisää tietoa löytyy Helsingin kaupungin nettisivuilta. Puistot ovat hyvin kohtuullisen kokoisia ja helppokulkuisia, joten voit tutustua niihin helposti omatoimisesti ja vaikka koko perheen kanssa. Puistoissa voi harrastaa kaikenlaista: pelata esimerkiksi palloa, heittää petankkia, lennättää leijaa tai piirtää ja maalata näkemäänsä. Puistoissa voi tehdä myös vapaaehtoistyötä alueita siivoten ja kasveja hoitaen. Muista ottaa myös kamera mukaan, jotta voit jakaa parhaat otokset somessa!

1. Ruususen unta Meilahdessa

Meilahden ruusupuisto eli rosarium on osa arboretumia, joka esittelee eri puulajeja. Ruusukokoelma on perustettu vuonna 1991. Ruusualueella esitellään erityisesti kestäviä suomalaisia ruusuja ja eurooppalaisia historiallisia ruusuja. Lajikkeet on istutettu ryhmiin niiden historiallisen tai kasvitieteellisen taustan mukaisesti. Kokoelmassa on paljon erikoisia lajikkeita: ns. löytöruusuja, eli vanhoja, tunnistamattomia ruusuja eri puolilta Suomea. Myös tutut perinneruusut ovat edustettuina, kuten valamonruusu ja mustialanruusu. Jos olet tuoksujen ystävä, muista haistella erityisesti ranskanruusut. Kuinka montaa eri ruusunpunaisen sävyä onkaan?

Mikä on paras aika ruusuntuoksuiselle piknikille? Eri ruusulajikkeet kukkivat pitkin kesää, joten parhaiten ruusujen tuoksuista ja hurmaavista väreistä voi nauttia jo kesäkuun puolivälistä aina elokuun puoliväliin. Rosariumin lajikkeet on valittu yhteistyössä Suomen Ruususeuran kanssa. Seuran paikallisryhmä on hoitanut rosariumin kokoelmia jo vuosikausia. Seura on perustettu vuonna 1989 ruusujen harrastajien, tutkijoiden ja viljelijöiden yhdyssiteeksi. Seuran tehtävänä on perehdyttää suurta yleisöä ruusujen historiaan, sekä edistää vanhojen, kestävien ruusujen kasvattamista ja ruusujen käyttöä ylipäänsä.

2. Ruusuinen piknik Viikissä

Viikin Maaherranpuisto on vähemmän tunnettu kohde keskellä Helsinkiä. Viikki on Helsingin ekokaupunginosa, johon on hyvät julkiset liikenneyhteydet. Puisto on rauhallinen, ja lähinnä paikallisten suosiossa. Puistossa on paljon vapaata nurmialuetta, jolla voit pelata jalkapalloa tai levittää piknikhuopasi. Puisto on monesti hieman tuulinen, joten se sopii mainiosti leijanlennätykseen. Hiekkakäytävät sopivat myös petankin pelaamiseen. Aivan puiston vieressä on kauppa, josta löydät sopivat eväät piknikillesi. Prismakeskuksesta löytyy Alkokin, mutta muista juoda juomasi häiritsemättä muita.

Maaherranpuiston ruusut on istutettu hauskoihin ympyränmuotoisiin penkkeihin. Lapsille ne tarjoavat hienot mahdollisuudet hippa- ja piiloleikkeihin. Puistossa on muutakin kasvillisuutta, ja istutukset on toteutettu niin sanottuina gallerioina, jotka korostavat aina yhtä kasvilajia. Puisto on saanut vaikutteita viereisestä Viikin kartanosta ja sen perinteisistä kasvi- ja puulajeista. Puisto toteutettiin suunnittelukilpailun tuloksena ja avattiin vuonna 2008. Keväisin puistossa kukkivat atsaleat ja syksyllä puistossa loistavat värikkäät vaahterat. Ota kaverisi mukaan ja valmistaudu virkistävään puistopäivään Viikissä!

3. Eksoottista väriloistoa Haagassa

Rhodopuisto Haagassa on ehdoton vierailukohde heti alkukesästä. Muutoin kovin tavallisen oloinen suomalainen mäntymetsä muuttuu uskomattomaksi värien paratiisiksi, kun rhododendronit (tämä on muuten todella vaikea sana suomalaisen suuhun – puhumme mieluummin rodoista) ja atsaleat puhkeavat kukkaan. Alue on melko laaja, mutta helppokulkuinen. Leveät polut ovat soraa, ja joissakin kohdin on myös leveitä pitkospuita. Tänne voi siis tulla koko perheen, ja jopa lemmikkien kanssa ja hämmästellä suomalaisissa kasveissa harvoin esiintyviä värejä.

Vuonna 1975 perustettu Rodopuisto on kukkiessaan todella suosittu helsinkiläisten keskuudessa, joten autolle voi olla vaikeaa löytää paikkaa aivan läheltä. Happamasta maasta pitävät alppiruusut istutettiin alkujaan luonnontilaiselle suolle. Kukinta ei ole joka vuosi aivan yhtä runsas – yleensä runsasta vuotta seuraa vaatimattomampi kukinta. Puisto on kuitenkin vierailun arvoinen. Piknikkeihin se ei oikein sovellu, sillä avointa tilaa on vähän. Paikalla on penkkejä, joilla voi istahtaa ihailemaan ja kuvaamaan rodoja. Puistossa on myös katselulava, jolta näet koko kukkameren.

4. Sakura suomalaisittain

Oletko aina halunnut kokea kirsikankukinnan eli sakuran Japanissa? Säästä rahasi ja tule Itä-Helsinkiin! Roihuvuoressa, hyvien kulkuyhteyksien päässä, on japanilaishenkinen kirsikkapuutarha. Puut on saatu lahjoituksena Japanista. Keväisin, hieman vuodesta riippuen, yleensä noin toukokuun puolivälissä, kukinta on kauneimmillaan. Tällöin järjestetään myös suuri kirsikankukkajuhla. Tuolloin puisto voi olla ruuhkainen ja autolla on turha yrittää paikalle. Tule paikalle jonakin arki-iltana ja nauti herkistä kukista omassa rauhassasi. Ota vielä sushirasia mukaan, niin voit kuvitella olevasi Tokiossa.

Pidä huolta puistoistamme

Kun lähdet puistoon retkelle, muistathan, että ne ovat kaikkien kaupunkilaisten yhteistä omaisuutta. Älä poimi kukkia tai oksia, vaan tallenna muistot kamerallasi ja jaa somessa muidenkin iloksi. Jos tulet piknikille, jaksat varmasti viedä roskat mukanasi tai ainakin lähimpään roskikseen, joita löytyy joka puistosta. Luonto kiittää, jos tulet paikalle julkisilla kulkuvälineillä tai omin lihasvoimin, samalla saat itsekin virkistävää liikuntaa. Luonnosta nauttiakseen ei aina tarvitse lähteä kauas – mene lähipuistoon ja vaali luontosuhdettasi kaupungissakin.